18. Slovenski festival vin in kulinarike
Grand hotel Union danes odpira svoja vrata že 18. Slovenskemu festivalu vin in kulinarike. V četrtek, 19. novembra, in v petek, 20. novembra, se bo poklicnim in ljubiteljskim poznavalcem vina s svojimi najbolj žlahtnim izborom vin predstavilo več kot 70 vinarjev, med katerimi bo največ slovenskih, nekaj pa tudi tujih. Cilj festivala je predvsem prispevati k dvigu kulture pitja vina, pa tudi približati vinarje njihovim končnim potrošnikom. Dvorana Grand hotela Union bo tako že 18. leto zapored postala prijetno stičišče vseh tistih, ki stavijo na negovanje družbenih vezi ob spremljavi rujne kapljice.
Vinarji, ki jih ne gre spregledati
Med več kot 70 domačimi in tujimi vinarji bodo obiskovalci morda težko izbrali svojega favorita, a tovrstno predalčkanje morda ne bi bilo niti pošteno, saj je vsak od njih po svoje favorit. Kljub vsemu vam tokrat ponujamo nekaj iztočnic, na čigavi stojnici se ustaviti, če se odločite obiskati Slovenski festival vin.
Ekološko vinogradništvo Rodica Truške
V vasici Truške, nedaleč stran od Kopra, lahko v sodobno opremljeni vinski kleti preizkušate vrhunska vina na eni največjih ekoloških vinogradniških kmetij v Sloveniji. V kleti Truške se namreč pri gojenju trt in pridelavi vina držijo načela ekološkega kmetovanja. Če boste obiskali festival, vam priporočamo, da preizkusite njihov sladki rumeni muškat letnik 2013.
Vina Jeruzalem Ormož so sveža, sadna in poživljajoča. Grozdje pridelujejo na naravi prijazen način in ga še vedno obirajo ročno. S pomočjo najsodobnejše tehnologije, s katero je opremljena njihova klet, ustvarjajo vina, v katerih ohranjajo najboljše iz narave.
V vinih Ferjančič sta ujeta srčnost in strokovnost gospodarja ter širok nasmeh matere njegovih treh otrok. Naj jih pijete v senci mogočnega kostanja ali globoko v kleti čez dvesto let stare domačije, vinom se pozna, da jih negujejo z ljubeznijo. Na festivalu jih povprašajte po Merlotu letnik 2012.
Posestvo Hiša Joannes Protner, ki je od Maribora oddaljeno le nekaj kilometrov, se nahaja na mariborski vinski cesti in je ena od večjih družinskih kmetij, ki se ukvarjajo z vinogradništvom. Na festivalu poskusite njihov Modri pinot – magnum 2012.
Na domačiji Samuela Poljšaka na Gradišču pri Vipavi pridelujejo več sort vrhunskega vina: merlot, cabernet sauvignon, rumeni muškat, sauvignon in avtohtoni zelen, s katerim so vključeni v Konzorcij Zelen.
Vina Sanabor
Marljive roke družine Sanabor vzgajajo vrhunska vina številnih sort. Pisana paleta njihovih kakovostnih vin vključuje chardonnay, malvazijo in rebulo med belimi ter cabernet sauvignon, merlot, teran in modri pinot med rdečimi vrstami.
V kleti, veliki 15.000 kvadratnih metrov, je prostora za 5 milijonov litrov vina. Hodniki so dolgi okoli 2 kilometra in v vsakem se najde kakšna zanimivost. Žlahtna plesen, ki ustvarja mikroklimo, kar je izrednega pomena za zorenje vina v lesenih sodih, daje kleti poseben čar.
Med vinogradi in v vinski kleti Zlati Grič pridelujejo samo kakovostna in vrhunska vina, zato tehnologija pridelave temelji na minimalnih obremenitvah trte in na okolju prijazni predelavi v obili sončnih dni, kar se odraža v karakterju vin.
Ustavite se tudi na razstavnem prostoru kmetije Kocijančič Zanut in poskusite njihovo vino Jama 2012, ali pa vino Augustus letnik 2008, s katerim so navdušili ljubitelje vina na Japonskem. Obiščite pa tudi razstavni prostor vinske kleti Rojac. Namig: njihova Malvazija 2011 vas bo navdušila!